Szklaneczki do napojów: Przewodnik po wyborze idealnych szklanek

Robienie zacieru z dyni w eleganckiej szklance

W dzisiejszych czasach wybór odpowiednich szklaneczek do napojów może być trudnym zadaniem. Różnorodność kształtów, wykończeń, kolorów jest tak duża, że nie sposób sią w tym wszystkim połapać. Aby ułatwić Ci to zadanie, przygotowaliśmy przewodnik, który pomoże Ci wybrać idealne szklaneczki. Zaczynajmy!

Rodzaje szklaneczek do napojów

Szklaneczki do napojów: kieliszki do wina

Szklaneczki do wina to niezbędne akcesorium dla każdego miłośnika tego trunku. Są one dostępne w różnych kształtach, a ich celem jest uwolnienie aromatów i smaku wina. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni kształt i wielkość szklanki do rodzaju wina, który pijemy.

szklanka do wina - szklaneczki do napojów

Oto niektóre z najpopularniejszych rodzajów kieliszków do wina:

 1. Kieliszek do wina białego: Ma węższą misę, która utrzymuje niższą temperaturę wina i skupia aromaty. Idealny do wina białego, takiego jak chardonnay czy sauvignon blanc.
 2. Kieliszek do wina czerwonego: Zwykle ma większą misę, która pozwala na lepszy kontakt wina z powietrzem, co pomaga uwolnić aromaty i taniny. Dobrze pasuje do win czerwonych, takich jak cabernet sauvignon czy merlot.
 3. Kieliszek do wina burgundzkiego: Ma jeszcze szerszą misę niż kieliszek do wina czerwonego, co pozwala na lepsze oddanie aromatów win o delikatniejszym smaku, takich jak pinot noir.
 4. Kieliszek do wina szampańskiego: Zwany też kieliszkiem flute, ma wysmukły i wąski kształt, który pozwala na utrzymanie bąbelków w szampanie dłużej, podkreślając jego wyjątkowy charakter.
 5. Kieliszek do wina deserowego: Ma mniejszą misę i jest często mniejszy od kieliszków do innych rodzajów win. Idealny do słodkich win deserowych, takich jak porto czy sherry.
 6. Kieliszek do różowego wina: Podobny do kieliszka do wina białego, ale o nieco szerszej misie, która pozwala na lepsze wydobycie aromatów wina różowego.
 7. Kieliszek do wina musującego: Zwykle ma wąską misę, która podobnie jak w przypadku kieliszka do szampana, pozwala na utrzymanie bąbelków w winie musującym, takim jak prosecco czy cava.
 8. Kieliszek uniwersalny: Jeśli nie chcesz inwestować w różne rodzaje kieliszków, kieliszek uniwersalny jest dobrym wyborem. Ma średnią wielkość miski, która sprawdza się zarówno dla win białych, jak i czerwonych.

Pamiętaj, że choć specjalistyczne kieliszki mogą poprawić doświadczenie degustacji, nie są one niezbędne. Najważniejsze jest, aby cieszyć się smakiem i aromatem wina, niezależnie od używanego kieliszka.

Szklaneczki do napojów: piwo

Piwo jest jednym z najbardziej popularnych napojów na świecie, dlatego warto posiadać odpowiednie szklaneczki do jego konsumpcji. Dostępne są różne rodzaje szklaneczek do piwa, takie jak kufel, kieliszek czy szklanka pokalowa. Każdy z nich jest przeznaczony dla innego rodzaju piwa.

Półmisek szklany czarny z chipsami
Kufle do piwa

Oto kilka popularnych rodzajów szklaneczek do piwa:

 1. Kufel: Klasyczny, masywny kufel z uchwytem, idealny do większości piw typu lager i niektórych ale. Posiada szeroką podstawę, która ułatwia utrzymanie odpowiedniej temperatury piwa.
 2. Pinta: Kształt tego klasycznego, prostokątnego kielicha przypomina cylindr. Szklanka pinta jest popularna w pubach, szczególnie w Wielkiej Brytanii, i jest odpowiednia dla większości stylów piwa, takich jak ales, lagers i stouts.
 3. Weizen: Szklanka Weizen, która jest wysoka i smukła, jest idealna do piw pszenicznych. Wąskie usta skupiają pianę, podczas gdy szersza podstawa pozwala uwolnić aromaty.
 4. Tulipan: Ta szklanka ma kształt tulipana, z węższym dnem i szerszymi ustami. Idealna do piw o wysokim procentowości alkoholu, takich jak belgijskie ales, lambiki i imperial stouts, ponieważ pozwala na uwolnienie bogatych aromatów.
 5. Snifter: Szklanka ta ma kształt misy z węższymi ustami, co pozwala skoncentrować aromaty piwa. Jest idealna dla piw o dużym ciele, złożonych i o wysokim procentowości alkoholu, takich jak barleywines, quadruples czy imperial stouts.
 6. Stange: Wysoka i wąska szklanka, która jest idealna dla piw o delikatnych smakach, takich jak kölsch, altbier czy lagers.
 7. Pilsner: Wysoka, smukła i zwężająca się ku górze szklanka, która jest idealna dla piw typu pilsner. Pozwala na wydobycie złotego koloru, piany i lekkiego smaku piwa.
 8. Goblet lub Chalice: Duże, masywne kielichy, często zdobione i używane do belgijskich piw, takich jak dubbel, tripel czy quadrupel. Pozwalają na uwolnienie bogatych aromatów i utrzymanie piany.

Szklaneczki do napojów: whisky

Szklaneczki do whisky są równie ważne, co te do wina czy piwa. Ich kształt i wielkość mają kluczowe znaczenie dla wydobywania smaku i aromatu tego szlachetnego trunku. Najbardziej popularne są szklaneczki typu tumbler oraz kieliszki nosingowe.

szklaneczki do whisky

Oto kilka popularnych rodzajów szklanek do whisky:

 1. Szklanka typu tumbler (Old Fashioned): To klasyczna, niska szklanka o prostokątnym kształcie, często używana do podawania whisky na lodzie (whisky on the rocks) oraz koktajli na bazie whisky, takich jak Old Fashioned czy Whisky Sour.
 2. Glencairn: Ta szklanka została specjalnie zaprojektowana do degustacji whisky. Ma wąskie usta i szerszą podstawę, co pozwala skoncentrować aromaty i poprawić doświadczenie degustacji. Glencairn jest często wybierany przez miłośników whisky i ekspertów.
 3. Copita (szklanka do sherry): Ta mała, smukła szklanka z trzonkiem jest tradycyjnie używana do degustacji sherry, ale jest również popularna wśród miłośników whisky ze względu na jej zdolność do koncentrowania aromatów.
 4. Snifter (szklanka do brandy): Choć jest to szklanka przeznaczona do degustacji brandy, często jest również używana do whisky. Snifter ma kształt misy z węższymi ustami, co pozwala skoncentrować aromaty whisky. Szklanka ta jest szczególnie odpowiednia do degustacji whisky o dużym ciele i złożonych smakach.
 5. Highball: Wysoka, wąska szklanka, która jest idealna do podawania whisky z dodatkiem napojów gazowanych, takich jak whisky z sodą czy whisky z ginger ale (np. w koktajlu Highball).
 6. Neat glass: Szklanka o niewielkim rozmiarze, która pozwala na podawanie whisky “neat” (czystej, bez lodu czy wody). Dzięki niej można cieszyć się czystym smakiem i aromatem whisky.

Każda z tych szklanek ma swoje zastosowanie, ale ostatecznie najważniejsze jest cieszenie się smakiem i aromatem whisky, niezależnie od używanej szklanki.

Właściwości idealnej szklaneczki

Kształt szklaneczki

Kształt szklaneczki ma kluczowe znaczenie dla doświadczenia degustacji napojów. Dlatego warto zwrócić uwagę na kształt szklaneczki, który pasuje do rodzaju napoju, jaki będziemy pić. Dobrze dobrany kształt pozwoli na pełne doświadczenie smaku i aromatu trunku.

Wielkość szklaneczki

Wielkość szklaneczki również jest istotna. Niektóre napoje, jak np. whisky czy wino, najlepiej smakują z mniejszych szklanek, które pozwalają na kontrolowanie ilości trunku. Inne, jak piwo czy koktajle, lepiej prezentują się w większych naczyniach.

Grubość ścianek szklaneczek

Grubość ścianek szklaneczki może wpływać na wrażenia smakowe oraz na termoizolacyjność naczynia. Cienkie ścianki pozwalają na lepsze wydobywanie się aromatów, natomiast grubsze ścianki są bardziej izolujące i lepiej utrzymują temperaturę napoju.

Czyszczenie i konserwacja szklaneczek

Mycie ręczne

Mycie ręczne jest najbardziej delikatnym sposobem na czyszczenie szklaneczek, szczególnie tych wykonanych z kryształu czy ceramiki. Warto użyć miękkiej gąbki i łagodnego detergentu, aby uniknąć zarysowań czy uszkodzeń naczyń. Następnie dokładnie opłukać szklaneczki pod bieżącą wodą i osuszyć ściereczką.

Mycie w zmywarce

Mycie szklaneczek w zmywarce jest wygodne, ale może prowadzić do uszkodzeń naczyń. Aby zminimalizować ryzyko, warto umieścić szklaneczki w odpowiednich koszach przeznaczonych do mycia naczyń szklanych. Po zakończeniu cyklu mycia, należy wyjąć szklaneczki i osuszyć ściereczką.

Przechowywanie

Przechowywanie szklaneczek również wymaga uwagi. Należy je ustawiać w szafkach na płasko lub do góry dnem, aby uniknąć zbierania się kurzu wewnątrz. Szklaneczki z kryształu czy ceramiki warto przechowywać oddzielnie od szklanych, aby zapobiec przypadkowym uszkodzeniom.

Podsumowanie

Wybór odpowiednich szklaneczek do napojów jest istotny dla pełnego doświadczenia smakowego i estetycznego. Warto zwrócić uwagę na rodzaj szklaneczki, materiał, z którego jest wykonana, oraz właściwości, takie jak kształt, wielkość i grubość ścianek. Pamiętajmy także o odpowiednim czyszczeniu i przechowywaniu naszych szklaneczek.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy warto inwestować w drogie szklaneczki do napojów?

Warto inwestować w dobrej jakości szklaneczki, gdyż wpływają one na doświadczenie smakowe i estetyczne. Jeśli jednak nie jesteś miłośnikiem napojów alkoholowych, nie musisz wydawać fortuny na drogie naczynia.

 1. Jakie szklaneczki są najlepsze do podawania koktajli?

Najlepsze szklaneczki do koktajli to te o większej pojemności i ciekawym kształcie. Popularne są szklanki typu highball, old fashioned czy kieliszki do martini.

 1. Czy szklaneczki z kryształu są bezpieczne dla zdrowia?

Tak, szklaneczki z kryształu są bezpieczne dla zdrowia, pod warunkiem, że są wykonane z kryształu bezołowiowego. Warto sprawdzić informacje producenta przed zakupem.

 1. Czy szklaneczki można myć w zmywarce?

Tak, można myć szklaneczki w zmywarce, jednak warto pamiętać o umieszczeniu ich w odpowiednich koszach i osuszeniu ściereczką po zakończeniu cyklu mycia. Szklaneczki z kryształu czy ceramiki warto myć ręcznie, aby uniknąć uszkodzeń.

 1. Jak często należy czyścić szklaneczki do napojów?

Szklaneczki do napojów należy czyścić po każdym użyciu. Jeśli przechowujemy je przez dłuższy czas, warto je umyć przed użyciem, aby usunąć ewentualny kurz.

 

Chcesz otrzymać
15% zniżki?*

*na pierwsze zakupy
**nie dotyczy kategorii: oferty hurtowe

ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA

Czarne szkło 2 szt. wystrój kuchni

Bądź na bieżąco z nowościami
i promocjami na szkło
dekoracyjne i użytkowe!

Zapisując się do naszego newslettera, akceptujesz naszą
Politykę Prywatności i Regulamin Sklepu.