Przechowywanie i dbanie o szklane naczynia domowe

Jeśli chodzi o wyposażenie gospodarstwa domowego, niektóre przedmioty są bardziej kruche niż inne. Jednymi z najdelikatniejszych przedmiotów, jakie znajdują się w każdym w domu, jest szkło, które może ulegać różnego rodzaju uszkodzeniom. Niezależnie od tego, czy posiadasz szklane naczynia przeznaczone do jedzenia, rozrywki, czy tylko do dekoracji, oto kilka wskazówek, dzięki którym będą jak nowe przez wiele lat.

Kieliszki, butelki, wazony szklane.

Codzienne naczynia szklane, od uniwersalnych naczyń do napojów po zwykłe kieliszki czy nawet wazony szklane, powinny być przechowywane w suchym, niezakurzonym miejscu. Szkło można przechowywać krawędzią do góry lub do dołu choć istnieją argumenty przemawiające za obydwoma metodami.

Przechowywanie naczyń szklanych krawędzią do dołu zapobiega gromadzeniu się na ich powierzchni cząsteczek kurzu i ogranicza potrzebę płukania szkła bezpośrednio przed jego użyciem. Niemniej jednak, nie w każdej sytuacji i do każdego szklanego przedmiotu będziecie w stanie tą metodę zastosować. Wiąże się to z tym, że często krawędź szkła jest najcieńszym i najdelikatniejszym obszarem, co sprawia, że ​​może nie „udźwignąć” całkowitego ciężaru przedmiotu. Dodatkowo, przechowywanie naczyń szklanych do dołu wiąże się z ryzykiem uwięzienia wilgoci, a co za tym idzie rozwoju pleśni i bakterii.

Z drugiej strony, przechowywanie szkła krawędzią do góry sprawi, że będą bardziej stabilne i mniej podatne na ewentualne uszkodzenia spowodowane ich przewróceniem.

W szafce czy może na odkrytej przestrzeni?

Szkło żeby było piękne musi błyszczeć. Dlatego tak jak pisaliśmy wcześniej, jego kontakt z kurzem unoszącym się w powietrzu spowoduje, że czyszczenie szkła stanie się naszą codzienną rutyną. Żeby temu zapobiec najlepiej jest jeśli będziesz przechowywać go w zamkniejgtej szafce lub przeszklonej gablocie. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania będzie to, że przeszklone szafki umożliwią odpowiednią prezentację najlepiej wyglądających szklanych kolekcji, które posiadamy w domu. Warto też wspomnieć o tym, że przechowywanie szkła w zamkniętej szafce spowoduje, że będzie mniej narażone na przypadkowe strącenie a co za tym idzie jego uszkodzenie.

Ale artykuły szklane dla domu to nie tylko szklanki czy kieliszki. To także, modne ostatnio pojemniki na makaron, szklane pojemniki na sól czy inne. Te przedmioty często są elementem dekoracyjnym w naszej kuchni. Pamiętajmy i tym, żeby nie ustawiać ich w okolicach kuchenki czy okapu. Zarówno wysoka temperatura jak i tryskający tłuszcz czy para będą miały negatywny wpływ na ich wygląd.

Mycie artykułów szklanych.

Większość szklanych przedmiotów będzie odpowiednia do mycia w zmywarkach. Jednakże, w przypadku delikatniejszych szklanek lub kieliszków, zwłaszcza tych o długich nóżkach wybierz mycie ręczne. Ręczne mycie, choć żmudne, może przedłużyć żywotność naczyń szklanych i zapobiec gromadzeniu się w ich strukturze środków czyszczących. Całkowicie unikaj zmywania naczyń w przypadku wartościowych lub zabytkowych naczyń szklanych. Wysokie temperatury, ciśnienie wody i silne detergenty mogą spowodować nieodwracalne uszkodzenia i uszkodzenia na ich powierzchni. To samo tyczy się nieprzezroczystych naczyń szklanych, które zostały pokryte poprzez malowanie lub nakładanie sitodruku.

Chociaż szkło generalnie toleruje normalne zmiany temperatury, szczególnie wilgotne lub suche miejsca mogą być szkodliwe i przyspieszają degradację szkła. Jeśli pojawi się śliskość, zmętnienie, czy przebarwienia to znak, że szkło było przechowywane w złych warunkach. Zdarza się tak gdy wilgotność powietrza wchodzi w interakcję z wilgocią tkwiącą w szkle. Ta reakcja powoduje wypłukiwanie kropelek roztworu alkalicznego i tworzenie kulek na jego powierzchni.

Odpowiednie przechowywanie naczyń szklanych oraz dbanie o ich czystość w poprawny sposób zapewni im długą żywotność oraz blask jakiego potrzebują.

Chcesz otrzymać
15% zniżki?*

*na pierwsze zakupy
**nie dotyczy kategorii: oferty hurtowe

ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA

Czarne szkło 2 szt. wystrój kuchni

Bądź na bieżąco z nowościami
i promocjami na szkło
dekoracyjne i użytkowe!

Zapisując się do naszego newslettera, akceptujesz naszą
Politykę Prywatności i Regulamin Sklepu.