Najważniejsze wskazówki dotyczące przechowywania żywności w kuchni – cz. 1

Przepełnione szafki do przechowywania żywności lub nawet źle zagospodarowana spiżarnia mogą sprawić, że przegapisz terminy ważności. Dodatkowo, może się tak zdążyć, że robiąc zakupy po prostu zdublujesz te istniejące w Twojej kuchni. Zatem, co możesz zrobić, żeby temu zapobiec?

Oto kilka pomysłów na przechowywanie żywności w Twojej kuchni, które pomogą Ci ograniczyć bałagan i uporządkować przestrzeń do ich przechowywania:

– Oczyść miejsce do przechowywania z produktów, które straciły przekroczyły datę ważności,
– Stwórz spis tego, co masz,
– Stosuj zasadę „pierwsze weszło, pierwsze wyszło”,
– Przechowuj podobne produkty razem,
– Przenieś swoje produkty spożywcze do pojemników,
– Oznacz swoje słoiki i pojemniki do przechowywania żywności,
– Regularnie reorganizuj swoją spiżarnię,

A teraz krok po kroku omówimy pierwsze 3 z w powyższej listy.

Oczyść miejsce do przechowywania ze zbędnych lub przeterminowanych produktów.

Pierwszym krokiem do zorganizowanego i efektywnego przechowywania żywności w kuchni jest wyjęcie wszystkiego z jej dedykowanego miejsca i sprawdzenie dat ważności. Wyrzuć przeterminowaną żywność, przyprawy (tak, przyprawy, też mogą stracić ważność) i inne produkty, które są już po prostu zbędne. Możesz także oddzielić produkty żywnościowe, które są bliskie przeterminowania, ale nie będą używane wcześniej w twoim gospodarstwie domowym.

Porządkowanie spiżarni obejmuje oczyszczenie przestrzeni w szafce lub półkach, na których będziesz przechowywać żywność, w tym sprawdzenie miejsca pod kątem wilgoci, szkodników i owadów, ponieważ wszystkie te okoliczności mogą mieć negatywny wpływ przechowywane artykuły spożywcze.

Stwórz spis tego, co masz w swojej spiżarni.

Po wyrzuceniu wszystkich przeterminowanych produktów, nadszedł czas, aby podsumować, co jest dostępne w Twojej kuchni. Kategoryzuj swoje produkty spożywcze. Wykorzystaj do tego szklane pojemniki do przechowywania żywności – szklane pojemniki na cukier, szklane pojemniki na kawę, szklane pojemniki na makaron itp. Możesz zgrupować razem konserwy, przyprawy, sosy, soki lub napoje bezalkoholowe i tak dalej. Najlepiej byłoby zanotować całą zawartość spiżarni w notatniku lub na papierze i przykleić go do wnętrza szafki do przechowywania. Oto niektóre z głównych kategorii artykułów spożywczych, które należy wziąć pod uwagę:

– Towary suche, takie jak mąka, herbata, cukier, zboża, ryż i tak dalej.
– Konserwy
– Słoiki i butelki, w tym dżemy i sosy
– Pakowane pudełka na żywność, takie jak płatki zbożowe, makarony, krakersy, mieszanki do ciast itp.
– Przyprawy, pudełka a także słoiki
– Napoje, w tym soki, puszki po napojach i butelki
– Warzywa korzeniowe, takie jak cebula, ziemniaki i czosnek, których nie przechowuje się w lodówce
– Karma i smakołyki dla zwierząt, jeśli masz do nakarmienia futrzanego przyjaciela
– Przekąski dla dzieci i dorosłych, w tym ciastka, frytki i słodycze

Kategoryzacja produktów spożywczych w ten sposób pomoże ci dowiedzieć się, czy posiadasz już duplikaty niektórych produktów o różnych datach ważności. Będziesz także mógł oznaczyć przedmioty, których potrzebujesz i dokonać ich zakupu.

Stosuj zasadę „pierwsze weszło, pierwsze wyszło”.

Teraz, zanim wdrożysz którykolwiek z naszych pomysłów na przechowywanie żywności w kuchni, powinieneś poznać bardzo ważną zasadzę – „pierwsze weszło, pierwsze wyszło”. Oznacza to, że ostatnio kupione przedmioty będą używane jako ostatnie. Logika tej zasady polega na tym, że zduplikowane produkty, kupione w późniejszym terminie, będą generalnie miały dłuższą datę ważności.

Ważne jest, aby spiżarnię urządzić w oparciu o tę zasadę, a wszystkie nowo zakupione artykuły spożywcze umieścić z tyłu lub z boku, aby w pierwszej kolejności mieć wygodny dostęp do tych starszych. Sprawdź wygaśnięcia wszystkich produktów przed ich przechowywaniem, aby móc z nich odpowiednio korzystać.

To by było na tyle w dzisiejszym artykule, więcej informacji dotyczących przechowywania żywności już za tydzień!

 

 

 

Chcesz otrzymać
15% zniżki?*

*na pierwsze zakupy
**nie dotyczy kategorii: oferty hurtowe

ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA

Czarne szkło 2 szt. wystrój kuchni

Bądź na bieżąco z nowościami
i promocjami na szkło
dekoracyjne i użytkowe!

Zapisując się do naszego newslettera, akceptujesz naszą
Politykę Prywatności i Regulamin Sklepu.