Miski szklane: ekologiczne i stylowe wybory do Twojego domu

Kompozycja złotych i czarnych talerzy

Ekologiczne i stylowe miski szklane do Twojego domu

Dążenie do świadomego, ekologicznego a przez co prospołecznego stylu życia staje się coraz bardziej powszechne. Wiele osób zaczyna rozumieć, że wybory, jakich dokonujemy w codziennym życiu, mają wpływ na naszą planetę oraz tak na prawdę na nas samych. Jednym z ważnych aspektów, które mogą zostać poddane ekologicznej rewolucji, jest wybór artykułów gospodarstwa domowego, takich jak artykuły wykonane ze szkła. Omówimy zatem zalety wyboru szklanych misek zamiast ich plastikowych odpowiedników oraz powody, dla których warto je zakupić do swojego domu.

Miska szklana złota i czarna na owoce i warzywa

Zalety szklanych misek

Szklane miski czy salaterki mają sporo zalet w kontekście ekologii, które sprawiają, że stanowią one bardziej zrównoważony wybór w porównaniu z produktami wykonanymi chociażby z plastiku. Szklane miski przyczyniają się do ochrony środowiska naturalnego, dzięki kilku istotnym zaletom. Przede wszystkim, są one wykonane z odnawialnego surowca, co sprawia, że mogą być używane przez długi czas, zanim ich się pozbędziemy. Dodatkowo, szkło jest materiałem w pełni nadającym się do recyklingu, co oznacza, że zużyte miski mogą zostać ponownie przetworzone na nowe produkty szklane.  A jakie są jeszcze zalety szklanych misek?

 1. Trwałość: Szklane miski są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, co oznacza, że mogą być używane przez długi czas. Ich długowieczność zmniejsza ilość odpadów generowanych przez konieczność wymiany innych, mniej trwałych naczyń.
 2. Bezpieczeństwo: W przeciwieństwie do plastiku, szkło nie uwalnia szkodliwych chemikaliów ani toksyn, takich jak BPA (bisfenol A), które mogą przenikać do żywności. Szkło jest również nietoksyczne dla środowiska.
 3. Łatwość czyszczenia i higiena: Szklane miski są łatwe do czyszczenia, co oznacza, że zużywają mniej wody i detergentów w porównaniu z innymi materiałami, takimi jak plastik.
 4. Zmniejszenie zużycia plastiku: Wybór szklanych misek zamiast plastikowych zmniejsza popyt na plastik, co przyczynia się do zmniejszenia ilości plastikowych odpadów trafiających na wysypiska i do oceanów.
 5. Oszczędność energii: Szkło ma lepsze właściwości izolacyjne niż plastik, co oznacza, że żywność przechowywana w szklanych naczyniach dłużej utrzymuje swoją temperaturę, co może prowadzić do oszczędności energii.

Czarna salaterka szklana na warzywa

Jak wybrać miski szklane do swojego domu

 1. Wielkość i kształt: Wybierając miski szklane, zwróć uwagę na ich wielkość oraz pojemność. Istnieje wiele różnych rozmiarów i form, które można dostosować do swoich potrzeb, od małych misek do przekąsek, po duże miski do sałatek czy owoców. Upewnij się, że wybrane miski będą praktyczne w codziennym użytkowaniu i pasować do pozostałych elementów wyposażenia kuchni.
 1. Kolor i wzór: Miski szklane są dostępne w wielu kolorach i wzorach, co pozwala na dopasowanie ich do stylu Twojego wnętrza. Można wybierać między klasycznymi przezroczystymi modelami a barwnymi lub zdobionymi egzemplarzami. Nie bój się eksperymentować z kolorami i wzorami, aby dodać życia i energii do swojego domu.
 2. Jakość: Sprawdź jakość szkła użytego do produkcji miski, upewnij się, że jest to szkło hartowane, które jest bardziej wytrzymałe i odporne na pęknięcia i zarysowania. Jakość szkła wpływa na estetykę oraz trwałość miski, dlatego warto zainwestować w dobrej jakości produkty.
 3. Marka i pochodzenie: Przy wyborze misek szklanych warto zwrócić uwagę na markę i pochodzenie produktu. Wybierając miski wyprodukowane przez renomowane firmy, masz pewność, że otrzymujesz wysokiej jakości produkt, który będzie trwały i estetyczny. Ponadto, wspierając lokalnych producentów, przyczyniasz się do ochrony środowiska, gdyż zmniejszasz emisję dwutlenku węgla wynikającą z transportu.
 4. Cena: Ostatnim, ale nie mniej ważnym czynnikiem jest cena. Miski szklane są zazwyczaj droższe niż plastikowe, ale warto zainwestować w trwałe i ekologiczne rozwiązanie. Pamiętaj, że wysoka cena nie zawsze gwarantuje jakość, dlatego warto porównać oferty różnych producentów i wybrać produkt, który najlepiej spełnia Twoje oczekiwania.

Czarna szklana salaterka w delikatny wzór

Bezpieczne i pełne stylu przechowywanie szklanych misek

Bezpieczne przechowywanie szklanych misek w domu może być nie tylko praktyczne, ale również estetyczne. Oto kilka wskazówek, które pozwolą Ci bezpiecznie przechowywać miski szklane, jednocześnie dodając uroku i stylu wnętrzu:

 1. Otwarte półki: Otwarte półki na ścianie lub wolnostojące są doskonałym sposobem na przechowywanie szklanych misek, jednocześnie eksponując ich piękno. Upewnij się, że półki są solidne i odpowiednio zamocowane, aby uniknąć wypadków związanych z ich przeciążeniem.
 2. Szafki z przeszklonymi drzwiami: Jeśli wolisz zamknięte miejsce do przechowywania, rozważ szafki z przeszklonymi drzwiami. Szkło w drzwiach pozwala na eksponowanie szklanych misek, jednocześnie chroniąc je przed kurzem i zabrudzeniami.
 3. Stosowanie podkładek lub mat: Podczas przechowywania szklanych misek na półkach lub w szafkach, warto wykorzystać podkładki lub maty silikonowe, aby zminimalizować ryzyko poślizgnięcia się lub stłuczenia naczyń.
 4. Oddzielanie misek o różnych wielkościach: Przechowuj szklane miski o różnych wielkościach osobno, aby uniknąć zarysowań czy pęknięć spowodowanych naciskiem lub tarcia. Umieszczaj miski na wzór “rosyjskich lalek”, jedna w drugiej, ale tylko wtedy, gdy nie ma ryzyka ich zarysowania lub uszkodzenia.
 5. Miski na podwyższeniach: Jeśli masz ograniczoną przestrzeń do przechowywania, rozważ użycie podwyższeń na półkach, aby wykorzystać przestrzeń pionową. Pozwoli to na przechowywanie większej liczby misek, jednocześnie utrzymując porządek i atrakcyjny wygląd.
 6. Używanie haczyków: W przypadku lekkich, ozdobnych szklanych misek, można użyć haczyków zawieszonych na ścianie lub suficie. To nie tylko zaoszczędza miejsce, ale również pozwala eksponować miski jako element dekoracyjny.
 7. Grupowanie według koloru lub wzoru: Aby zachować atrakcyjne wnętrze, uporządkuj miski szklane według koloru lub wzoru, tworząc spójny wygląd. Ułatwi to również znalezienie konkretnej miski, gdy będziesz jej potrzebować.
 8. Dbaj o bezpieczeństwo: Unikaj przechowywania szklanych misek na wysokościach, z których mogą spaść na podłogę

Podsumowując miski szklane stanowią ekologiczną a przy tym bardzo stylową alternatywę dla produktów codziennego użytku wykonanych z plastiku. Są niezwykle trwałe i bezpieczne dla zdrowia, ale także piękne i praktyczne. Przy wyborze szklanych misek warto zwrócić uwagę na ich wielkość, kształt, kolor, jakość, markę, pochodzenie oraz cenę. Pamiętaj, że dbanie o środowisko zaczyna się od małych, codziennych wyborów, a zastąpienie plastikowych misek szklanymi to krok w kierunku bardziej zrównoważonego stylu życia.

Chcesz otrzymać
15% zniżki?*

*na pierwsze zakupy
**nie dotyczy kategorii: oferty hurtowe

ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA

Czarne szkło 2 szt. wystrój kuchni

Bądź na bieżąco z nowościami
i promocjami na szkło
dekoracyjne i użytkowe!

Zapisując się do naszego newslettera, akceptujesz naszą
Politykę Prywatności i Regulamin Sklepu.